Ana Sayfa BİLİM 9 Kasım 2017 58 Görüntüleme

Türksat 5A ve 5B’yi SpaceX uzaya taşıyacak!

Türksat 5A ve 5B’yi SpaceX uzaya taşıyacak!

09/11/2017 15:00

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan‘ın katılımıyla Türksat 5A-5B uydularının Airbus tarafından üretilmesinin imza töreni gerçekleştirildi. İmza törenine Türksat Genel Müdürü Cenk Şen, Türksat Yönetim Kurulu Başkanı Vecdi Gönül, Airbus Uzay Sistemleri Fransa Başkanı Nicolas Chamussy, Airbus Savunma ve Uzay Sistemleri İngiltere Direktörü Colin Paynter katıldı. 

2020 yılında uzaya fırlatılacak olan Türksat 5A ve 5B ile Türkiye’nin ilk yerli uydusu 6A hizmete girdiğinde Türkiye’nin 6 haberleşme uydusu, 3 gözlem uydusu olacak. İstanbul’da düzenlenen The 3rd Global SatShow programının açılışında konuşan Bakan Arslan, Uydu projelerinde kullanılmak üzere uydu itki motoru ve itki sistemini milli imkanlarla geliştirilebilmesi için de projelerde fizibilite çalışmalarını yapıp tamamladık. Milli uydu firlatma sisteminin geliştirilmesinin ilk adımı olarak da uzay sonda roketi ve fırlatma sistemlerinin geliştirilmesine yönelik proje çalışmalarına başladık. Bu projeyi de önümüzdeki yıl yatırım programına almayı planlıyoruz şeklinde konuştu. Bakan Ahmet Arslan, konuşmasında 5A ve 5B uyduları hakkında da bilgi vererek, Bu uydularımızın önemli bir bölümü Türksat mühendisleri tarafından yerli imkanlarla üretilecek. 3 yıl içerisinde uzaya göndereceğimiz 5A ve 4 yıl içerisinde uzaya göndereceğimiz 5B sayesinde, Airbus ile Türkiye’de de güzel bir işbirliği yapmış olacağız. dedi. 

1510222767_fft99mf7533775.jpeg

Arslan, Ülkemizin uzay ve uydu üretimi konusunda gerçekleştirdiği bu projeler bir sıçrayışın, bir öz güvenin göstergeleri ve alametidir. Türkiye’nin hayalleri gerçeğe dönüştürmeye başladığının göstergesidir. Yakın zamanda da inşallah hayali bile kurulamayanları gerçekleştirebilmeyi birlikte başaracağız” diye konuştu. 

    İlginizi çekebilir

    Silinen Dosyaları Geri Getirmek

    Silinen Dosyaları Geri Getirmek

    Tema Tasarım | Osgaka.com