Ana Sayfa BİLGİSAYAR 4 Kasım 2017 72 Görüntüleme

Tor tarayıcı yeterince gizli değil!

Tor tarayıcı yeterince gizli değil!

Tor, gizlilik konusunda dünya genelinde çok fazla kişi tarafından kullanılan bir sistem. Gizlilik konusunda çok hassas olan kullanıcıları dahi tatmin eden Tor tarayıcı, bu ünvanına gölge düşürdü. Geçtiğimiz günlerde keşfedilen güvenlik zafiyetine göre Tor tarayıcının macOS ve Linux sürümlerini kullanan kullanıcıların IP adresleri tespit edilebiliyor.

Tor tarayıcının en büyük amacı olan gizlilik konusunda yaşattığı bu büyük zafiyet, kullanıcıları tedirgin etti. İtalyan güvenlik araştırmacısı Filippo Cavallarin tarafından tespit edilen zafiyet, geliştirici takımı tarafından incelenip kapatıldı. Fakat hala zafiyetin olmadığı güncel versiyonu kurmamış dünya çapında çok fazla insan var.

Tor tarayıcı zafiyetini kullanan hacker yok!

Zafiyetin Windows versiyonunu etkilemiyor olması milyonlarca kullanıcıyı kurtarmış gibi gözüküyor. Geliştirici takımının yaptığı açıklamaya göre ise bu zafiyetin herhangi bir hacker tarafından kötüye kullanıldığına dair bir bulgu olmadığı yönünde. Tarayıcının 7.0.9 sürümüyle bu zafiyeti gideriyor, eğer Linux veya macOS kullanıcısı iseniz programı güncellemenizi tavsiye ediyoruz.

:: Gizlilik konusunda Tor’a güveniyor musunuz?

Etiketler:
Tema Tasarım | Osgaka.com