Ana Sayfa BİLGİSAYAR 1 Kasım 2017 65 Görüntüleme

Snapdragon’lu Windows 10, 29 saat video oynattı!

Snapdragon’lu Windows 10, 29 saat video oynattı!

Microsoft ve Qualcomm bu yılın sonuna kadar ARM tabanlı dizüstü bilgisayarları kullanıcılarla buluşturmak hedefinde. İki şirket, bu dizüstülerin günlerce sürecek batarya süresi sunacağının altını çiziyor.

Windows 10 Fall Creators Update çıktı!

Windows 10 Fall Creators Update çıktı!

Microsoft tarafından beklenen Windows 10 Fall Creators Update kullanıcılara sunulmuş durumda. İşte, Sürüm 1709 ile ilgili tüm detaylar.

Microsoft ve Qualcomm ARM dizüstüleri ile iddialı

Her yıl gerçekleştirilen 5G zirvesinde Qualcomm tarafından Microsoft iş birliği ile geliştirilen bilgisayarlar hakkında yeni bilgiler paylaşıldı. “Sürekli İnternete Bağlı Kişisel Bilgisayarlar” olarak bilinen dizüstü bilgisayarlar gücünü Snapdragon 835 işlemciden alacak. x86 Windows 10 masaüstü uygulamalarını çalıştırmak içinse ARM emülasyon katmanı kullanılacak.

ARM işlemciler, entegre devre için daha küçük kalıp boyutunu mümkün kılan daha az transistör gerektiriyor. Daha küçük boyut ve daha düşük güç tüketimine rağmen performans ve verimlilikten ise ödün verilmiyor.

Microsoft ve Qualcomm günlerce batarya süresi vadediyor!

Microsoft şimdiden yüzlerce ARM tabanlı dizüstü bilgisayarı günlük olarak test ettiklerini ve özellikle batarya ömrünün beklentileri aştığını ifade ediyor. Bu anlamda geçmişte insanların bilgisayarları nasıl deneyimlediği konusunda ezberlerin bozulacağı vurgulanıyor.

İlk modellerin ASUS, HP ve Lenovo tarafından sunulacağı ancak fiyatların pek ucuz olmayacağı söyleniyor. Daha bütçe dostu modellerin ise çeşitliliğin artması sonucunda geleceği düşünülüyor.

Diğer taraftan Apple’ın da MacBook modelleri için ARM tabanlı işlemcilere geçerek Intel bağımlılığından kurtulmak istediği iddialarının alevlendiğini hatırlatalım.

:: ARM tabanlı dizüstü bilgisayarlar konusunda ne düşünüyorsunuz?

Tema Tasarım | Osgaka.com