Ana Sayfa GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ 1 Kasım 2017 74 Görüntüleme

Mozilla karma gerçekliği standartlaştıracak!

Mozilla karma gerçekliği standartlaştıracak!

Mozilla, hangi cihazı kullandığınız fark etmeden sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojilerini bir araya getiren karma gerçekliğin internetteki çalışma biçimini standartlaştırmak istediğini duyurdu. Şirket, uyumluluğu artırmak için çerçevelerin ve araç takımlarının birlikte çalışması gerektiğinin altını çiziyor.

Samsung karma gerçeklik kaskını tanıttı!

Samsung karma gerçeklik kaskını tanıttı!

Samsung HMD Odyssey adındaki karma gerçeklik kaskıyla karşımızda. İşte piyasadaki en iyi deneyimi sunduğu iddia edilen Samsung HMD Odyssey hakkında her şey!

Mozilla büyük karma gerçeklik adımı için çalışıyor!

Karma gerçeklik için yeni geliştirme programı ile cihazların, kulaklık setlerinin, çerçevelerin ve araç kitlerinin bir arada çalışmasına odaklanılarak, geliştiricilerin çeşitli araçları ve yayınlama yöntemlerini seçip kullanıcıları saran deneyimleri çevrimiçi ortama taşıması isteniyor.

Şirket, sanal gerçekliği standartlaştırmanın artırılmış gerçeklikten daha akıcı bir şekilde geldiğini belirtiyor. WebVR API; Firefox, Oculus tarayıcı, Samsung Internet ve Microsoft Edge ile birlikte geliyor. A-Frame ve ReactVR sanal gerçeklik çerçevelerinin de giderek popülerleştiği vurgulanıyor.

Mozilla karma gerçekliği standartlaştıracak!

Şu an için sanal gerçeklik aygıtları, masaüstü artırılmış gerçeklik aygıtları, iOS ARKit veya Android ARCore veya bağımsız artırılmış gerçeklik başlıklarının tamamında görüntülenebilen tek bir web sayfası yapmanın hiçbir yolunun olmadığına dikkat çekiliyor. Mozilla karma gerçeklik programı ile bu durumu değiştirmeyi kendine görev edinmiş durumda.

Şirket hem artırılmış hem sanal gerçeklik cihazlarında uygulamak üzere WebXR API taslağını sunuyor. WebXR, çeşitli aygıtlardaki ortak kavramları bir araya getiriyor. Hatta şirket, yakında App Store üzerinden sunacağı WebXR görüntüleyici uygulamasını da hazırlamakta.

Tarayıcılardaki 3 boyut desteğine içinse Firefox’un daha geniş 3 boyut desteğiyle evrileceği ve Servo kullanılarak bir 3 boyutlu mobil tarayıcı platformu geliştirilmekte olduğu mesajı veriliyor. Ayrıca bu platform, karma gerçeklik özellikli başa takılabilir ekranlar için de destek sağlayacak.

:: Bu konudaki görüşleriniz neler?

Tema Tasarım | Osgaka.com