Ana Sayfa BİLGİSAYAR 22 Aralık 2017 88 Görüntüleme

Face ID Windows 10’da kandırıldı!

Face ID Windows 10’da kandırıldı!

iPhone X ile birlikte kullanıma sunulan yüz tanıma sistemi Face ID‘nin farklı insanları gördüğünde bile telefonu açması büyük tedirginliğe ve güvenlik endişesine neden olurken bir güvenlik araştırma şirketi, Microsoft’un Windows 10 ile sunduğu yüz kilidinin çok daha güvenli olduğunu açıkladı.

Face ID bu kez anne ile çocuğu ayırt edemiyor!

Face ID bu kez anne ile çocuğu ayırt edemiyor!

Apple’ın iPhone X ile birlikte kullanıcılara sunduğu Face ID özelliği, bu kez anne ile çocuğu ayırt edemeyerek yeni bir güvenlik tartışmasına yol açtı.

Windows Hello ile kullanıcılara sunulan yüz kilidini test eden Alman SYSS firması güvenlik araştırmacıları, Windows 10 işletim sisteminin eski sürümlerini çalıştıran bilgisayarlarda yüz kilidini kandırmayı başardılar.

Windows 10 yüz kilidi fotoğraf ile kandırıldı!

Windows 10 yıl dönümü güncellemesinin yüklü olduğu Surface Pro 4 ile gerçekleştirilen test sonucunda cihazın yüz kilidi fotoğraf ile açılıyor. Bu güvenlik açığı her sürümde çalışmasa da, güncelleme yüklemeyen büyük bir kitle olmasının binlerce cihazın bu risk ile karşı karşıya kaldığını gözler önüne serdiği ve açığın diğer sürümlere uyarlanabileceği dile getiriliyor.

 

Ancak, Windows 10’un yüz kilidini kandırmanın şu aşamada Face ID kadar kolay olmadığını belirtmeliyiz. Zira, araştırmacılar test sırasında kullandıkları fotoğraf üzerinde birtakım değişiklikler gerçekleştirdiler.

Bu kapsamda Windows Hello özelliğini kullananlara, belirli aralıklarla bu özelliği kapatıp tekrar aktif ederek taranan görüntülerinin yenilenmesini sağlamaları öneriliyor. Bunun yanı sıra açığın Microsoft’a bildirildiği ve henüz geri dönüş alınmadığı paylaşılan diğer bilgiler arasında yer alıyor.

:: Yüz tanıma özelliğini cihazlarınızda kullanıyor musunuz?

 

 

Tema Tasarım | Osgaka.com